2020

Banka ve Finans Hukuku E-Bülten

Altın Alım ve Satımlarına Valör Uygulanacak

BDDK’nın kararı ile önceden valörsüz gerçekleştirilen altın alım satım işlemlerine, 22.05.2020 tarihinden itibaren gerçek yahut tüzel kişi fark etmeksizin 100 gr. ve üzeri altın alım satımlarında, altının ilgili hesaba geçirilmesinin veya kullanıma açılmasının bir gün valörlü olacağı kararlaştırıldı. Piyasanın daha istikrarlı bir şekilde işlemesi amaçlanıyor. 

Bazı Yabancı Bankalara Döviz İşlemlerinde Yasak Geldi

BNP, Citibank ve UBS, Türk bankalarına karşı TL yükümlülüklerini vadesinde yerine getirmediğinden Türk bankacılık sistemini ve finansal piyasaların işleyicini risk altına sokmuştur. Bu durumda, Türk bankalarının daha fazla risk altında olmasını önlemek, piyasaları tehditlerden korumak için bir bacağı Türk Lirası, bir bacağı yabancı para birimi olan işlemlerden men edildi. Türk bankalarına karşı yerine getirilmeyen TL yükümlülüğü bulunan yabancı bankalara da bu yaptırım uygulanacak. Bu bankalar işlem yapmak istemeleri halinde muhatapları tarafından bilgilendirilecek. 

Bankacılıkta Çin Virüsü Önlemleri

Çin Virüsü’nün etkileri ortadan kalkıncaya kadar bankacılık sisteminin bu süreci hasarsız atlatabilmesi için bazı düzenlemeler getirildi: 

Bankalar, yurtdışı ile yapacakları repo, ters repo, plasmanlar ve kredilerin ancak en son hesaplanan yasal özkaynakların %0,5’i kadar miktarda yapabilecek. Bu sınırlama yurtdışı şubeleri ve yurtdışı ortaklıkları da kapsıyor. Ancak Yabancı Merkezi Saklama kuruluşlarından işlemlerinde sakınca görülmeyen iki kuruluş bulunmakta. Bunlar Euroclear ve Clearstream Banking kuruluşları. Bununla beraber KKTC bankaları da sınırlamadan muaf tutuluyor. 

Tarık Sezan

Yorum yap