2020

Rekabet Hukuku E-Bülten

Perakende Gıda Ticareti Alanında Faaliyet Gösteren 23 Zincir Market Hakkında Yürütülen Soruşturmaya İlişkin Duyuru (14.5.2020)

Kurum, perakende gıda ticareti ile iştigal eden zincir marketlerin su ile yaş meyve ve sebzelerin perakende satış fiyatlarını belirlerken 4054 sayılı Kanun’un 4. ve 6. maddelerini ihlal edip etmediklerinin tespitine yönelik olarak yürütülen soruşturma kapsamındaki sözlü savunma toplantısının 24 Haziran 2020 tarihinde saat 10:00’da yapılacağını duyurdu. 

2020 Yaz Dönemi Katılım Belgeli Rekabet Hukuku Staj Programına İlişkin Duyuru (21.05.2020)

Rekabet Kurumu, Covid-19 salgını nedeniyle uygulamaya konulan kontrol ve koruma tedbirleri kapsamında, yaz döneminde yapılması planlanan “2020 Yaz Dönemi Katılım Belgeli Rekabet Hukuku Staj Programı’nın daha sonra kurumun internet sitesinde ilan edilecek tarihe kadar ertelendiğini duyurdu. 

Google Hakkında Yürütülen Soruşturmaya Dair Duyuru (22.05.2020)

Kurum tarafından yapılan açıklamada, Google’ın genel arama hizmetlerine yönelik yaptığı güncellemelerle ve Adwords reklamları ile teşebbüslerin faaliyetlerini zorlaştırmak suretiyle 4054 sayılı Kanun’un 6. maddesini ihlal edip etmediğinin tespitine yönelik olarak yürütülen soruşturma kapsamındaki sözlü savunma toplantısının 1 Temmuz 2020 tarihinde saat 10:30’da yapılacağı duyuruldu.

Aralarında Zincir Marketlerin de Yer Aldığı 29 Teşebbüs Hakkında Soruşturma Başlatıldı

Covid-19 salgını sürecinde yapılan analizlere göre gıda ve temizlik/hijyen ürünlerinin üretim ve ticareti ile iştigal eden teşebbüslerden bazılarının özellikle fahiş fiyat artışı davranışlarının rekabet hukukunu ihlal eder nitelikte olabileceğine dair ciddi ölçüde kanaate varan Rekabet Kurumu, 07.05.2020 tarihli toplantısında aldığı karar üzerine, aralarında zincir marketlerin de bulunduğu 29 teşebbüs hakkında 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’u ihlal edip etmediklerinin belirlenmesi amacıyla soruşturma başlatıldı.

Söz konusu teşebbüs unvanları ise şöyle: 

 • A.S. Watson Güzellik ve Bakım Ürünleri Tic. A.Ş. 
 • Banvit Bandırma Vitaminli Yem San. A.Ş. 
 • BİM Birleşik Mağazalar A.Ş. 
 • Beypi Beypazarı Tar. Ür. Paz. San. Tic. A.Ş. 
 • CarrefourSA Carrefour Sabancı Ticaret Merkezi A.Ş. 
 • Colgate-Palmolive Temizlik Ürün. San. ve Tic. A.Ş. 
 • Çağrı Gıda Temizlik Maddeleri İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş. 
 • Dalan Kimya End. A.Ş. 
 • Dentavit Sağlık Ürünleri Tic. Ltd. Şti. 
 • Eczacıbaşı Tüketim Ürün. San. ve Tic. A.Ş. 
 • Evpaş Evyap Paz. ve Tic. A.Ş. 
 • Gratis İç ve Dış Tic. A.Ş. 
 • Johnson and Johnson Sıhhi Malzeme San. ve Tic. Ltd. Şti. 
 • Karizma Beşler Et Gıda Sanayi ve Tic. A.Ş. 
 • Katmer Un İrmik San. ve Tic. A.Ş. 
 • Küçükbay Yağ ve Deterjan Sanayi A.Ş. 
 • Migros Ticaret A.Ş. 
 • Metro Grosmarket Bakırköy Alışveriş Hizmetleri Tic. Ltd. Şti. 
 • Nestle Waters Gıda ve Meşrubat San. ve Tic. A.Ş. 
 • Nivea Beiersdorf Kozmetik San. ve Tic. A.Ş. 
 • Procter & Gamble Tüketim Malları San. A.Ş. 
 • Savola Gıda ve San. Tic. A.Ş. 
 • Söke Değirmencilik San. ve Tic. A.Ş. 
 • Şok Marketler Ticaret A.Ş. 
 • Türk Henkel Kimya San. Ve Tic. A.Ş. 
 • Unilever Sanayi ve Ticaret Türk A.Ş. 
 • Yeni Çağdaş İhtiyaç ve Gıda Maddeleri İnş. Tic. Ltd. Şti. 
 • Yeni Mağazacılık A.Ş. 
 • Yunus Market İşletmeleri Ticaret A.Ş.

Dijital Ekonomi Konularına Dair Yeni Görev Tanımları Belirlendi (08.05.2020)

Rekabet Kurulu, 2020 yılı başında dijital ekonomi sektöründe gelecek dönemde uygulayacağı politikaları belirlemek üzere, “Dijitalleşme ve Rekabet Politikası Raporu” hazırlık çalışmalarını başlatmıştı.  Söz konusu sürecin güçlendirilmesi adına dijital ekonomi konularına ilişkin yeni görev tanımları belirlendi.

Çok taraflı platformların ortaya çıkarabileceği potansiyel rekabet ihlallerini ve dijital ekonomiyi yakından takip ederek, proaktif hareket edebilmeyi amaçlayan, Rekabet Kurulu 07.05.2020 tarihli ve 20-23/307 sayılı kararı ile birtakım yeni faaliyetleri Strateji Geliştirme Dairesi Başkanlığının görev tanımı içine aldı ve söz konusu görevlerin ilgili mesleki daire ile eşgüdüm içerisinde yürütüleceğini belirtti.

Söz konusu görevler ise şöyle:

 • Denetim ve Uygulama Daireleri bünyesinde yürütülmekte olan dijital ekonomi konulu birleşme/devralma, sektör raporu, soruşturma ve ön araştırmalara katkı sunmak.
 • Kurul’a dijital ekonomi konulu soruşturmalar için gerektiğinde görüş vermek.
 • Denetim ve Uygulama Daireleri tarafından yürütülmekte olan dijital ekonomi konulu rekabet incelemelerine gerektiğinde meslek personeli desteği vermek.
 • Dijital ekonomi konularında meslek personelinin eğitimi ve bilgilendirilmesi faaliyetlerinde bulunmak. 
 • Dijital ekonominin ve çok taraflı platformların ulusal sınırları aşan etkileri de göz önüne alınarak, uluslararası kuruluşlarla ve diğer rekabet otoriteleriyle konuyla ilgili bilgi birikimi ve tecrübe paylaşımında bulunmak.
 • Piyasalarda bu alandaki sorunların görünür hale gelmesini ve rekabet ihlali kapsamında ele alınabilmesini temnen yerel ve uluslararası düzeyde eğitim faaliyetlerinde bulunmak. 
 • Dijital ekonomi ve algoritmaların piyasalar ve tüketiciler üzerindeki etkileri konusunda farkındalık yaratmak ve bu konuda ilgili Bakanlıklar, kurum ve kuruluşlar nezdinde iletişimi sağlayarak, karar alıcıların bu konularda kamu politikaları geliştirmesine katkıda bulunmak.

Türkiye Bankalar Birliğinin İki Karar Taslağına Bireysel Muafiyet Tanınmasına Karar Verildi

Kurum, 23.01.2020 tarihli ve 20-06/69-38 sayılı kararıyla, Türkiye Bankalar Birliğinin “Ticari Borçlularla Bağıtlanan Yeniden Yapılandırma Sözleşmelerinde TLREF Faiz Oranının Kullanılmasına İlişkin Tavsiye Kararı Taslağı” ile “Finansal Yeniden Yapılandırma Çerçeve Anlaşması (Büyük Ölçekli Uygulama) Kapsamında Bağıtlanan Yeniden Yapılandırmalarda TLREF Faiz Oranının Kullanılmasına İlişkin Karar Taslağı’na 4054 sayılı Kanun’un 4. maddesi kapsamında olmaları nedeniyle menfi tespit belgesi verilemeyeceğine ve fakat 4054 sayılı Kanun’un 5. maddesinde yer alan koşulların tamamını karşılamaları nedeniyle, bireysel muafiyet tanınmasına OYBİRLİĞİ ile karar verdi.

TİAK ve Kantar Media Arasında Akdedilen Sözleşmeye Bireysel Muafiyet Tanınmasına Karar Verildi

Kurum, 13.02.2020 tarihli ve 20-10/111-67 sayılı kararıyla, TİAK Televizyon İzleme Araştırmaları A.Ş. ile Kantar Media, Medya Araştırmaları Danışmanlık ve Ticaret A.Ş. arasında imzalanan “Televizyon İzleyici Ölçümü Hizmetleri Sözleşmesi’ne, 4054 sayılı Kanun’un 4. maddesi kapsamında olması nedeniyle, menfi tespit belgesi verilemeyeceğine ve fakat 4054 sayılı Kanun’un 5. maddesinde yer alan koşulların tamamını karşılamaları nedeniyle, bireysel muafiyet tanınmasına OYBİRLİĞİ ile karar verdi.

Shell&Turcas Petrol ve Mirbe Petrol arasındaki Anlaşmaya Bireysel Muafiyet Tanınmasına Karar Verildi

Rekabet Kurumu 06.02.2020 tarihli ve 20-08/92-57 sayılı kararıyla, Mirbe Petrol San. ve Tic. A.Ş. ile Shell&Turcas Petrol A.Ş. arasında akdedilmesi planlanan “Akaryakıt ve Otogaz Bayilik Sözleşmelerinin” rekabet kısıtlamaları içermesi nedeniyle 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında 4054 sayılı Kanun’un 4. Maddesi kapsamında olduğuna bu nedenle menfi tespit belgesi verilemeyeceğine; taraflar arasında sözleşmelerle kurulmuş olan dikey ilişkinin, istisna hükmünden faydalanma imkânının bulunmaması nedeniyle, 01.10.2023 tarihinden sonra 2002/2 sayılı Dikey Anlaşmalara İlişkin Grup Muafiyeti Tebliği ile tanınan grup muafiyeti kapsamı dışında kaldığına; ancak taraflar arasındaki anlaşmanın, daha önce üzerinde akaryakıt bayilik faaliyeti yapılmayan arazi üzerinde kurulmuş yeni bir istasyona ilişkin olması sebebiyle, söz konusu dikey ilişkiye, 01.10.2018 tarihinden itibaren 10 yıl süreyle bireysel muafiyet tanınmasına OYBİRLİĞİ ile hükmetti.

İzmir’de Yer Alan Limanlara/Limanlardan Karayoluyla Konteyner Taşımacılığı Yapan Teşebbüsler Hakkında Yürütülen Soruşturma Sonuçlandırıldı

Kurum, yürütülen bir dosya kapsamında gerçekleştirilen yerinde incelemelerde, İzmir merkez ve çevre ilçelerinde yer alan limanlara/limanlardan karayoluyla konteyner taşımacılığı yapan teşebbüslerin, çalışan maaşlarını sabitlemeye yönelik anlaşmalar yapmak suretiyle 4054 sayılı Kanun’un 4. maddesini ihlal etmiş olabileceklerine ilişkin çeşitli bilgi ve belgeler tespit edildi. Düzenlenen rapor ve incelenen dosya kapsamında Kurum, 02.01.2020 tarihli ve 20-01/3-2 sayılı kararıyla, soruşturma açılmasına gerek olmadığına ancak bahsi geçen teşebbüslere, rekabeti kısıtlayıcı anlaşma niteliğinde olabilecek her türlü eylemlerine son vermeleri, aksi takdirde haklarında 4054 sayılı Kanun çerçevesinde işlem başlatılacağı yönünde görüş bildirilmesi için Başkanlığın görevlendirilmesine OYÇOKLUĞU ile karar verdi.

Üç kurul üyesi ise, dosya konusunu oluşturan ve tespit edilmiş olan ihlalin, mal veya hizmet alımı bakımından taraflar hakkında hali hazırda yürüyen 2018-4-036 sayılı dosya konusuyla örtüştüğü, bu nedenle söz konusu dosya kapsamına alınarak soruşturulması gerektiği kanaatinde olduklarını belirterek karşı oy kullandı. 

Superonline ve Vodafone Arasında Akdedilen Sözleşmeye Bireysel Muafiyet Tanınmasına Karar Verildi

Rekabet Kurumu, 13.02.2020 tarihli ve 20-10/110-66 sayılı kararıyla, Superonline İletişim Hizmetleri A.Ş. ile Vodafone Net İletişim Hizmetleri A.Ş. arasında imzalanan Toptan Seviyede Fiber Veri Akış Erişimi Hizmeti ve Destek Hizmetleri Çerçeve İşbirliği Sözleşmesi’nin, 4054 sayılı Kanun’un 4. maddesi kapsamında olduğuna, 4054 sayılı Kanun’un 5. maddesinde yer alan koşulların tamamını karşılaması nedeniyle, 15.03.2025 tarihine kadar bireysel muafiyet tanınmasına OYBİRLİĞİ ile karar verdi.

Taha Yasin Yazgan

Yorum yap